مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» فواید استفاده از تردمیل

 فواید استفاده از تردمیل

ورزش کردن یکی از ارکان سلامتی محسوب می گردد . امروزه با توجه به گسترش تکنولوژی و ساخت تجهیزات مختلف ، ورزش مثل گذشته صرفاً به محیط باز محدود نمی شود و انسان می تواند در محیط های بسته مثل خانه و باشگاه نیز ورزش نماید . یکی از این تجهیزات که شرایط ورزش در محیط بسته را فراهم می آورد تردمیل می باشد . یکی از فواید استفاده از تردمیل همین مورد است که ذکر شد یعنی شرایطی برای افرادی که تمایلی به حضور در محیط های باز و شلوغ برای پیاده روی و ورزش ندارند فراهم می آورد که در منزل بتوانند از مزایای پیاده روی که با لقب مادر ورزش ها شناخته می شود بهره مند گردند . از تردمیل در باشگاه های بدنسازی و منازل جهت کاهش وزن ، تقویت عضلات ، افزایش کارایی و عملکرد قلبی - عروقی و ... استفاده می گردد . در ادامه بیش تر پیرامون فواید استفاده از تردمیل سخن خواهیم گفت .

فواید تردمیل در بدن سازی

1. استفاده از تردمیل باعث جلوگیری از آسیب دیدگی و یا کاهش آسیب های ناشی از پیاده روی یا دویدن در فضای آزاد می گردد . از آن جایی که دویدن روزانه بر روی بتن و آسفالت سطوح خیابان می تواند موجب آسیب دیدن مفاصل قسمت پا شود ، استفاده از تردمیل که دارای سطح ملایم تری است می‌تواند موجب کاهش احتمال و شدت آسیب دیدگی شود . همچنین با دویدن روی تردمیل می توان از زمین خوردن و پیچ خوردگی پا که در دویدن و پیاده روی در خیابان ها احتمال روی دادن آن ها زیاد است تا حد زیادی جلوگیری نمود .

2. یکی دیگر از فواید استفاده از تردمیل این است که می توان تمرینات را متنوع نمود . تردمیل قابلیت این را دارد که برای پیاده روی آرام و آهسته ، دویدن آرام و یا تند تنظیم شود . همچنین می توان شیب تردمیل را تنظیم نمود که بتوانیم پیاده‌روی در سربالایی را نیز شبیه سازی و تجربه نمایید . انسان هنگام دویدن روی شیب کالری زیادی مصرف می کند که برای لاغری سریع و بهبود قدرت و استحکام پاها بسیار مفید می باشد .

3. با استفاده از تردمیل می توان تمرین خود را سفارشی کردن . می‌توان با سرعت ثابت دوید ، مسافت معینی را دوید ، مقدار کالری سوخته شده را با دقت بررسی نمود و ... .در حالت کلی می‌ توان گفت با استفاده از تردمیل می توان نظارت بسیار دقیقی بر تمارین خود داشته باشیم و اینگونه می‌توانیم تمارین را با کیفیت بیش تری انجام دهیم .

4. ممکن است انسان انگیزه ی لازم برای پیاده‌ روی داشته باشد اما شرایط جوی و آب و هوایی اجازه ی پیاده روی را به انسان ندهد . یکی از فواید استفاده از تردمیل این است که در هر شرایط آب و هوایی می توان تمرین خود را ادامه داد و گرما و سرمای هوا دیگر برای ورزشکار محدودیتی برای ورزش ایجاد نخواهد کرد .

5. انجام تمرین سخت و روزانه برای ورزشکاران حرفه ای خوشایند است اما از آن جایی که عضلات برای بازیابی و استراحت نیازمند زمان هستند باید در نظر داشت که این کار برای هر روز هرگز توصیه نمی شود . پس ورزشکار باید برنامه‌ ای متناوب و ترکیبی از تمارین سخت و آسان داشته باشد . تردمیل ها با داشتن قابلیت تنظیم های متنوع و برنامه های از پیش تعیین شده می‌ توانند این تناوب را در تمرین افراد ورزشکار ایجاد نمایند .

6. شاید دویدن و پیاده روی طولانی برای آدم خسته کننده و کسل کننده باشد اما یکی از فواید استفاده از تردمیل این است که می‌ توان از این خستگی و کسل کنندگی جلوگیری نماید . ورزشکار هنگام دویدن روی تردمیل می تواند تلویزیون ببیند این ببیند کتاب بخواند ، مجله بخواند ، موسیقی گوش کند و ... .

فواید استفاده از تردمیل

فواید تردمیل برای لاغری

یکی از راه‌ها و تمارینی که باعث لاغری‌ می شود دویدن روی شیب است . می توان شیب تردمیل را تنظیم نمود که این گونه هنگام دویدن با افزایش مصرف کالری وزن کاهش می‌ یابد . یکی از عوامل تاثیر گذار در کاهش وزن و توده های چربی ضربان قلب بالا می باشد ( ضربان قلب باید متوسط باشد بیش از اندازه بودن و یا کم بودن آن برای سلامتی مضر است ) . به تعداد تپش های قلب در هر واحد زمان( معمولاً در دقیقه ) نرخ ضربان قلب می گویند . تردمیل ها غالباً دارای سیستم نظارت بر ضربان قلب می باشند که امکان بررسی و نظارت بر ضربان قلب ، نرخ ضربان قلب و میزان پیشرفت را به انسان می‌دهد ‌. در حالت کلی می توان بیان نمود که تردمیل با افزایش ضربان قلب و متابولیسم بدن می تواند تا حد زیادی باعث لاغری گردد . با استفاده از تردمیل ها می توان قسمت های ران ، باسن و حتی شکم را لاغر نمود .


تردمیل برای لاغری شکم

از تردمیل می توان برای لاغری شکم و پهلو استفاده کرد . نتایج تحقیقات نشان می‌ دهد که دویدن زیاد باعث درگیر کردن بیشتر عضلات می شود . بنابراین اگر قصد داریم از تردمیل برای لاغری شکم استفاده کنیم باید روزانه تمرین نماییم و هر روز به شدت آن اضافه کنیم . سایر مواردی که در هنگام استفاده از تردمیل برای لاغری باید آن ها را مد نظر قرار دهیم عبارتند از :

حفظ حالت صحیح بدن ( کمر صاف و شانه ها در حالت آرام و بدون فشار باشند )

تنفس صحیح و موثر استفاده

استفاده از دست ها و بالا و پایین بردن آن ها که باعث افزایش سوختن چربی و مصرف کالری و در نتیجه افزایش سرعت کاهش وزن می شود .

استفاده از برنامه ی تمرینی متناوب ضمن ایجاد شوک به بدن می‌ تواند برای لاغری بسیار مناسب باشد .

بهترین راه برای رسیدن به تناسب اندام افزایش مقاومت است . با افزایش سطح مقاومت ، ماهیچه‌ های بدن به چالش کشیده می‌شوند و کالری بیش تری خواهد سوزاند . برای افزایش مقاومت می توان دست ها را کمی از آرنج خم نمود و به سمت بالا برد در این حالت با افزایش مقاومت ، عضلات ناحیه ی شکم ، ران و باسن به چالش کشیده می‌شوند .

داشتن رژیم غذایی مناسب به‌ گونه‌ای که کالری ورودی به بدن ما بیش تر از کالری سوخته شده نباشد بسیار مهم است .

تردمیل و ساییدگی زانو

زانو ها که از مفاصل تشکیل شده اند به دلیل تحمل وزن و نیرو بسیار آسیب پذیر هستند و فعالیت هایی مثل دویدن می تواند باعث ایجاد تنش‌ هایی در آن ها گردد . به طور کلی می‌ توان گفت استفاده از تردمیل آسیب کم تری به زانو نسبت به پیاده روی و دویدن در فضای آزاد می گذارد . تعبیه شدن ضربه گیرها و وجود تسمه و موتور در تردمیل تا حد زیادی از فشار ها و آسیب های احتمالی جلوگیری می کند . بنابراین نمی‌ توان گفت صرفاً استفاده از تردمیل باعث ساییدگی زانو خواهد شد بلکه عواملی مانند : استفاده ی بیش از اندازه از تردمیل در صورت نداشتن مهارت کافی در دویدن و نداشتن برنامه ای مناسب و صحیح ، عدم استفاده از کفش مناسب ، صاف بودن کف پا ، گرم نکردن پیش از تمرین ، ضعف عضلات ساق پا ، اضافه وزن و ... نیز می‌ توانند باعث شوند استفاده از تردمیل خطرناک باشد . بنابراین با رعایت مسائل و نکات اصولی پیاده روی و دویدن روی تردمیل و همچنین انتخاب تردمیل با کیفیت تا حد بسیار زیادی از آسیب دیدن زانو ها جلوگیری خواهد شد .


نکته مهم در خرید تردمیل

تردمیل ها به عنوان یکی از اصلی ترین ابزار برای تمرین های هوازی استفاده می شوند . از تردمیل برای کاهش وزن ، تقویت عضلات ، افزایش کارایی سیستم قلبی - عروقی و ... استفاده می گردد . در عین حال که تردمیل ها مزایای فوق‌العاده‌ ای دارند در صورت رعایت نکردن موارد اصولی و ایمنی در هنگام خرید و استفاده از آن ها برای انسان و اعضای بدن انسان خطرناک نیز می‌ باشد و خطراتی همچون ساییدگی زانو و آسیب جدی به مفاصل را در بر خواهد داشت .اسباب بازی
فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان پکیج های تبلیغاتی هدفمند و تحت سئو در بلاگسازان مشاهده