» اخذ مجوز چاپ کتاب

چاپ کتاب بدون داشتن شناسنامه ی کتاب و درج آن در صفحه های ابتدایی کتاب ارزش و اعتباری نخواهد داشت علاوه بر این اخذ مجوز های قانونی برای کتاب باعث حفظ تمامی حقوق مادی و معنوی آن برای نویسندگان می‌ شود و اگر کتابی بدون مجوز قانونی چاپ گردد به هیچ عنوان به لحاظ قانونی و مالکیت قابل پیگیری نمی باشد بنابراین اخذ مجوز چاپ کتاب بسیار مهم و حیاتی می باشد . برای چاپ کتاب ما به سه نوع مجوز نیاز داریم . این مجوزها عبارتند از : اخذ شابک ، اخذ فیپا و اخذ مجوز ارشاد .

 اخذ شابک از خانه کتاب – چگونگی اخذ شابک ؟

معمولاً ناشران تعدادی شابک صادر شده دارند و این امکان را دارند که هر یک از این شابک ها را به یک کتاب جدید اختصاص بدهند . به عبارت دیگر می توان بیان نمود که ناشران قانونی ، شماره ی شابک را در اختیار دارند و بعد از آماده شدن کتاب به هر کتاب اختصاص می دهند ( شابک سیستمی برای شماره گذاری کتاب ها در سطح بین المللی می باشد و از ۱۳ عدد تشکیل شده است که عدد های آن نشان گر مواردی خاص هستند مثلاً ۹۶۴ نشان‌دهنده ی شماره یا شناسنامه ملی ایران است و عددهایی در آن نیز که مخصوص ناشر می باشند ) .

کاربرد های شابک : برای شناسنامه دار شدن کتاب و اخذ مجوز بعدی ( مجوز فیپا ) ضروری می باشد – برای ثبت کتاب در کتابخانه های بین المللی و سفارش دادن آن ها کاربرد دارد – بای کنترل خودکار موجودی انبارها استفاده می‌شود .


اخذ فیپا از سازمان اسناد و کتابخانه ی ملی جمهوری اسلامی ایران :

برای اخذ فیپا حداقل ۳۰ درصد از متن کتاب نوشته شده به همراه شابکی که توسط ناشر به کتاب اختصاص یافته است و به انضمام مدرک شناسایی نویسنده یا نویسندگان و کتابخانه ملی ارسال می شود ( لازم به ذکر است که اگر کتابی ترجمه می باشد باید مشخصات کتاب اصلی نیز ارسال گردد و در بعضی مواقع لازم می باشد کتاب یا pdf آن هم ارسال گردد ) . در سایت کتابخانه ی ملی مدت زمان صدور مجوز فیپا ۱۰ روز تعیین شده است اما به دلیل ترافیک کاری ممکن است این زمان دو هفته تا ۲۰ روز به طول بیانجامد . این شناسنامه اطلاعات زیادی از کتاب را در اختیار خواننده قرار خواهد داد که عبارتند از : سرشناسه (نویسنده ی اصلی ) ، شناسه های افزوده ( در صورت بودن سایر نویسندگان ) ، شماره ی شابک ، رده بندی کنگره ای و … . ارائه ی کپی کارت ملی نویسنده یا نویسندگان برای اخذ فیپا الزامی می باشد .


اخذ مجوز ارشاد از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی :

متن کتاب که دارای شناسنامه ی کتاب خانه ی ملی است و جلد کتاب در این مرحله آماده شده است . سه نسخه از کتاب چاپ می گردد و برای اداره ی فرهنگ و ارشاد فرستاده می شود و در اداره ی ارشاد از نظر موارد مختلفی از قبیل : مسائل سیاسی ، اخلاقی ، مذهبی و غیره مورد بررسی قرار می‌ گیرد و در صورت این که با معیارهای ذکرشده مغایرت وجود نداشته باشد این مجوز نیز صادر می‌ شود و اجازه ی چاپ کتاب داده می شود بعد از صدور مجوز ارشاد دیگر حق ایجاد هیچ گونه تغییری در متن کتاب و یا جلد وجود ندارد .


نحوه ی اعتبار سنجی مجوز های اخذ شده کتاب به چه صورت می باشد ؟

متاسفانه دیده شده است که این روزها برخی از ناشران جعلی اقدام به گرفتن مجوزهای غیر قانونی و جعلی کتاب نموده اند و حتی شابک و فیپای جعلی در شناسنامه ی کتاب نموده اند اما سوال اینجاست که چگونه می توان این مجوزها را اعتبارسنجی نمود ؟ نویسنده می‌ تواند برای اطمینان از اصلی بودن فیپا و شابک سه الی چهار روز بعد از اخذ مجوز فیپا به سایت کتابخانه ی ملی مراجعه نماید و اطلاعات خود و کتابش را مشاهده نماید در صورت عدم مشاهده ی اطلاعات خود اطلاعات خود و کتابش می توان گفت این مجوزها جعلی می باشد.


هزینه ی اخذ مجوز چاپ کتاب :

هزینه گرفتن مجوز چاپ کتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد حدوداً ۵۰۰ هزار تومان می باشد که برای اخذ شابک، فیپا و مجوز ارشاد صرف می‌شود.


مدت زمان صدور مجوز ارشاد :

نقشه جهان مدت زمان صادر شدن مجوز ارشاد بین ۱۰ تا ۶ ماه با توجه به موضوع کتاب متفاوت می باشد. معمولاً کتاب های شعر دو تا سه ماه ، کتاب های داستان و رمان دو تا چهار ماه ، کتاب های حوزه ی علوم انسانی یک تا چهار ماه و کتاب‌های علمی ، درسی و دانشگاهی کمتر از یک ماه برای اخذ مجوز ارشاد زمان لازم دارند. البته ترافیک کاری نیز عاملی است که می‌تواند در کنار موضوع نقشی مهم در تعیین مدت زمان اخذ مجوز ارشاد ایفا می کند.


چگونگی درج لقب‌های دکتر ، مهندس و … در قسمت نویسندگان کتاب:

برای درج این لقب ها هنگامی که کتاب را برای اخذ مجوز ارشاد می فرستیم باید مدارک معتبری که نشان دهنده ی این القاب باشد همراه سایر مدارک ارسال گردد..


مزایای اخذ مجوز برای کتاب :

چاپ کتاب بدون داشتن شناسنامه ی کتاب و درج آن در صفحه های ابتدایی کتاب ارزش و اعتباری نخواهد داشت علاوه بر این اخذ مجوز های قانونی برای کتاب باعث حفظ تمامی حقوق مادی و معنوی آن برای نویسندگان می‌ شود و اگر کتابی بدون مجوز قانونی چاپ گردد به هیچ عنوان به لحاظ قانونی و مالکیت قابل پیگیری نمی باشد بنابراین اخذ مجوز کتاب بسیار مهم و حیاتی می باشد .


گرفتن شابک برای کتاب الکترونیکی :

گرفتن شابک برای کتب الکترونیکی به تازگی رواج پیدا کرده است . شابک کتب الکترونیکی نیز مانند کتاب های فیزیکی در اولین صفحه درج می گردد . برای شناسایی کتب الکترونیکی و همچنین ثبت رسمی این آثار می توان از شماره ی شابک استفاده نمود . برای این کار باید به سایت خانه کتاب مراجعه نمود . شماره ی شابک نسخه ی فیزیکی کتاب با نسخه ی الکترونیکی آن تفاوتی ندارد . شرایط اخذ شابک برای آثار الکترونیکی این است که این آثار دارای متن باشند و برای استفاده ی عموم تولید شده باشند و دنباله دار نباشند . در صورت داشتن چند مجموعه ی مرتبط به هر اثر یک شماره شابک اختصاص می دهند .


استعلام مجوز چاپ کتاب :

نویسنده از کجا می تواند متوجه شود که شابک و مجوز های اخذ شده توسط ناشر جعلی می باشد ؟ نویسندگان می توانند برای استعلام مجوز چاپ کتاب خود و اطمینان از چاپ قانونی آن به سایت کتابخانه ملی مراجعه کنند. با جستجوی نام کتاب خود در این سایت، اطلاعات فیپا و شابک کتاب در اختیار شما قرار می گیرد. کتاب های ثبت شده در این سایت همگی دارای مجوز بوده و معتبر می باشند. ابتدا باید به نشانی www.nlai.ir مراجعه کرده و در قسمت جستجوی سایت نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید. پس از وارد کردن نام و نام خانوادگی خود و کلیک بر روی گزینه جستجو، تمام آثار ثبتی که به نام شما هستند در این سایت باز خواهند شد. با کلیک بر روی هر یک از آثار مورد نظر خود می توانید اطلاعات کامل مربوط به آن، اعم از شماره شابک، مشخصات جلد، موضوع کتاب و غیره را مشاهده کنید. کتاب های ثبت شده در سایت کتابخانه ملی همگی دارای مجوزهای معتبر هستند.


نحوه ی اعتبار سنجی مجوز های اخذ شده کتاب به چه صورت می باشد ؟

متاسفانه دیده شده است که این روزها برخی از ناشران جعلی اقدام به گرفتن مجوزهای غیر قانونی و جعلی و حتی شابک و فیپای جعلی در شناسنامه ی کتاب نموده اند اما سوال اینجاست که چگونه می توان این مجوزها را اعتبارسنجی نمود؟ نویسنده می‌ تواند برای اطمینان از اصلی بودن فیپا و شابک سه الی چهار روز بعد از اخذ مجوز فیپا به سایت کتابخانه ی ملی مراجعه نماید و اطلاعات خود و کتابش را مشاهده نماید در صورت عدم مشاهده ی اطلاعات خود اطلاعات خود و کتابش می توان گفت این مجوزها جعلی می باشد.


هزینه ی اخذ مجوز چاپ کتاب :

هزینه گرفتن مجوز چاپ کتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد حدوداً ۵۰۰ هزار تومان می باشد که برای اخذ شابک، فیپا و مجوز ارشاد صرف می‌شود. که این مبلغ متغیر می باشد و حتما باید با انتشارات کتاب اطلاعات درست را دریافت کنید.


مدت زمان صدور مجوز ارشاد :

نقشه جهان مدت زمان صادر شدن مجوز ارشاد بین ۱۰ تا ۶ ماه با توجه به موضوع کتاب متفاوت می باشد. معمولاً کتاب های شعر دو تا سه ماه ، کتاب های داستان و رمان دو تا چهار ماه ، کتاب های حوزه ی علوم انسانی یک تا چهار ماه و کتاب‌های علمی ، درسی و دانشگاهی کمتر از یک ماه برای اخذ مجوز ارشاد زمان لازم دارند. البته ترافیک کاری نیز عاملی است که می‌تواند در کنار موضوع نقشی مهم در تعیین مدت زمان اخذ مجوز ارشاد ایفا می کند.


چگونگی درج لقب‌های دکتر ، مهندس و … در قسمت نویسندگان کتاب:

برای درج این لقب ها هنگامی که کتاب را برای اخذ مجوز ارشاد می فرستیم باید مدارک معتبری که نشان دهنده ی این القاب باشد همراه سایر مدارک ارسال گردد.


هزینه چاپ کتاب :

سوالی که برای هر نویسنده ای پیش می‌آید این است که هزینه چاپ کتاب به عواملی بستگی دارد؟

اولین عامل جنس کاغذ می باشد. کاغذ های سپید تحریر، کاغذ های کاهی یا فانتزی و کاغذ گلاسه سه نوع کاغذی هستند که از ارزان به گران مرتب شده‌اند . دومین عامل قطع کتاب می باشد. قطع کتاب همان سایز و اندازه ی یک کتاب است و واضح است که هرچه ابعاد کتاب بزرگتر باشد قیمت آن هم بیشتر می‌باشد. سومین عامل تیراژ کتاب می باشد. تیراژ تعداد کتابی است که چاپ می شود. طبیعی است که هر چه قدر تیراژ افزایش یابد نویسنده باید هزینه بیشتری صرف نماید. هزینه ی بعد طراحی جلد می شود که گرافیست ها هزینه های مختلفی را برای طراحی می گیرند . در رابطه با هزینه های دریافت مجوز نیز در بالا صحبت شد. سایر هزینه‌ها مثل تایپ کتاب ، ویراستاری ، چاپ و … که مربوط به انتشارات و ناشر می باشد طبق قرارداد با ناشر محاسبه خواهد شد .


فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


سرویس وبلاگدهی و مجله آنلاین ارم بلاگ سرویس وبلاگدهی و مجله آنلاین ارم بلاگ مشاهده